Translate

środa, 15 kwietnia 2015

Ellen E. Brown, John Willey Jr., „Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszechczasów”Jest to historia powstania powieści „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell i jej filmowej adaptacji. 

„Przeminęło z wiatrem” to książkowy bestseller wszechczasów. Podobnie jak film pod tym samym tytułem. W ciągu zaledwie dwudziestu lat od premiery „sprzedano ponad cztery miliony anglojęzycznych egzemplarzy, przetłumaczono książkę na dwadzieścia cztery języki w trzydziestu jeden krajach i sprzedano tam prawie trzy miliony kopii.” 

Główną bohaterkę tej powieści, Scarlett O’Hara, pokochały kobiety na całym świecie, chcące się z nią utożsamiać i ją naśladować. Jest to naprawdę fenomen, bo – jak piszą autorzy tej książki – Scarlett nie była zachwycającą postacią. 

„Jedynymi dobrymi cechami charakteru Scarlett jest odwaga i niechęć do przyznania się do porażki. Z drugiej strony była ona jednak samolubna, próżna, nietaktowna w kontaktach z ludźmi, nie miała gustu, lubiła tanie towarzystwo i była prawie analfabetką. Zaniedbywała dzieci i rujnowała każdego mężczyznę, który ją kochał. Nic jej powstrzymywało przed zarabianiem pieniędzy, oszukiwała, wyłudzała i okrutnie wykorzystywała bezbronnych więźniów, których zatrudniała. Popełniła morderstwo, ukradła siostrze kochanka dzięki kłamstwu i wystawiła swe ciało na sprzedaż za wysoką cenę.” A mimo to – Scarlett O’Hara jest uważana za najlepszą kobiecą postać w literaturze Stanów Zjednoczonych! Scarlettt to symbol człowieka, który nigdy się nie ugnie i nie załamie w żadnych, nawet najstraszniejszych okolicznościach i choćby po trupach, ale dojdzie do celu. 

Jak doszło do tego, że dziennikarka z amerykańskiego Południa napisała tę powieść i stworzyła TAKĄ bohaterkę? Skąd czerpała wiedzę obyczajową i historyczną o czasach wojny secesyjnej? Jak przebiegała praca nad tym utworem? W jaki sposób Margaret Mitchell została „odkryta” przez wydawców? W jaki sposób pracowano nad przygotowaniem „Przeminęło z wiatrem” do druku? Jak wyglądała promocja książki? Jak przebiegał proces przygotowania scenariusza do filmu? 

Dlaczego Margaret Mitchell nie napisała później innego utworu literackiego? Dlaczego do końca życia zajmowała się ochroną praw autorskich związanych z „Przeminęło z wiatrem”, a później tym samym zajmowali się jej spadkobiercy? Jak wyglądała sprawa sequeli powieści? Dlaczego nie udały się teatralne adaptacje „Przeminęło z wiatrem”? I czemu powieść ta wciąż budzi nowe emocje, ostatnio na tle rasowym? 

Na te i inne pytania odpowiada książka Ellen E. Brown i Johna Willey’a Juniora, dwojga fanów „Przeminęło z wiatrem”. Można dowiedzieć się z niej wielu ciekawostek dotyczących Margaret Mitchell i jej, znanego na całym świecie, jedynego dzieła o amerykańskim Południu. 

Aby uzupełnić wiedzę o „Przeminęło z wiatrem”…

Na polskim rynku wydawniczym jakiś czas temu wyszła niezwykle interesująca i bardzo dobrze napisana biografia Margaret Mitchell, której autorką jest Anne Edwards pt. „Nie przeminęło z wiatrem” (w oryginale „Road to Tara: The life of Margaret Mitchell”). Pani Edwards, w przeciwieństwie do Brown i Willey’a, skupia się bardziej na wydarzeniach z biografii Margaret Mitchell, które spowodowały, że tak a nie inaczej napisała swe arcydzieło. Wskazuje m. in. na to, że prototypem Rhetta Butlera (trudnego ale atrakcyjnego mężczyzny) był pierwszy mąż pisarki, z którym przeżyła bardzo burzliwy związek i rozwiodła się po krótkim czasie. 

Warto także obejrzeć zamieszczony na YT film biograficzny „Margaret Mitchell – American Rebel” pokazujący drogę pisarki wiodącą do stworzenia tej powieści. Jest tu: 


No i przeżyjmy to jeszcze raz:


Brown Ellen E., John Willey Jr., ”Przeminęło z wiatrem. Od bestselleu do filmu wszechczasów”, tłum. Emilia Skowrońska, wyd. Aleja Róż, Warszawa 2013

4 komentarze:

 1. Gdyby wpadła mi w ręce z chęcią przeczytałabym. Mam takie stare wydanie w domu książki "Olivierowie", o małżeństwie Vivien i Laurence Olivierów, sporo tam ciekawostek, o "Przeminęło z wiatrem" także.
  Scarlett jest irytująca, ale z wiekiem przekonuję się coraz bardziej do jej złotej zasady "Pomyślę o tym jutro".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz wyszła jakaś nowa książka Anne Edwards pt. "Vivien Leigh. Przeminęła z wiatrem" - też chyba tam jest dużo o filmie. Właśnie poszukuję!
   Co do Scarlett, to ja od początku ją pokochałam! Czuję z nią wspólnotę dusz!
   O wielu rzeczach "myślę jutro" ;)))

   Usuń
 2. Ona tak fajnie mówi "Ohh Rhett" :D Uwielbiam całym sercem i duszę:) Film, książkę i wszystko co dotyczy Przeminęło z wiatrem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uwielbiam! Od pierwszego kontaktu. Najpierw widziałam film (w kinie, a co :))), a potem czytałam ksiażkę. Czytałam wiele razy, raz nawet udało mi się przebrnąć przez to po angielsku. I będę jeszcze wracać!

   Usuń