Translate

piątek, 27 marca 2015

Walerij Paniuszkin, „Rublowka”Brawurowo napisany reportaż o mieszkańcach domów położonych przy słynnej szosie rublowsko-uspieńskiej koło Moskwy, gdzie znajduje się narodowy rosyjski park milionerów. 

Rublowka zawsze była elitarna. Tą drogą jeździł na polowania car Iwan Groźny. W czasach Piotra Wielkiego zaczęły tam powstawać wytworne rezydencje dla bogaczy. W tej okolicy osiedliło się 16 rodów bojarskich, w tym Jusupowowie, Szuwałowowie i Golicynowie.

 W XIX wieku mieszkała tu arystokracja i członkowie carskiej rodziny. Po rewolucji osiedliła się wzdłuż tej szosy arystokracja bolszewicka, były tu m. in. dacze dla członków politbiur, zasłużonych artystów i naukowców Związku Radzieckiego. Dzisiaj mieszkają tam Nowi Ruscy. Słynni mieszkańcy Rublowki to m. in. Władymir Gusiński, Ksenia Sobczak, Borys Bieriezowski i Michaił Chodorkowski. Są to przeważnie ludzie związani z biznesem, polityką i dużymi pieniędzmi. Mieszkał tam prezydent Borys Jelcyn. 

Przy Rublowca mieszka też prezydent Władymir Putin, który codziennie dojeżdża stąd do pracy do Moskwy. W czasie przejazdu Putina Rublowka musi być na 40 minut zamknięta, a wszystkie samochody muszą zjechać na pobocze. Biedniejszy człowiek może czasem wejść w ten świat, jeśli uda mu się poznać zasady gry, w jaką grają mieszkańcy Rublowki. 

Bo Walerij Paniuszkin widzi życie na Rublowce w kategoriach gry komputerowej. Opisuje zasady i regulamin tej gry, przedstawia wygranych i przegranych. Lektura jego książki przypomina ostrą jazdę po wybojach. Nie ma tu ani słowa nudy. Każde kolejne zdanie zawiera nową, zaskakującą niespodziankę. 

Wstyd mi trochę, że tak zachwycam się książką wydaną przez Agorę, ale to jest naprawdę dobra książka. Wierzcie mi! 

Paniuszkin Walerij, „Rublowka”, tłum. Agnieszka Sowińska, wyd. Agora, Warszawa 2013

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Kapitalnie to się czyta. Ubawiłam się przy lekturze opisów życia codziennego rosyjskich milionerów.

      Usuń