Translate

niedziela, 8 marca 2015

Blokada Leningradu – współczesne seriale rosyjskie



Obejrzałam dwa świetne seriale produkcji rosyjskiej na temat blokady Leningradu. Oba dzieją się współcześnie, ale ich fabuły mają odniesienia do strasznych wojennych przeżyć mieszkańców starej rosyjskiej stolicy. W obu gra znakomita rosyjska i radziecka aktorka Alisa Frejndlich, pamiętna z roli  królowej Francji w „Trzech muszkieterach” i srogiej dyrektorki w filmie „Biurowy romans”. 

Pierwszy serial to zrealizowany w 2008 roku czteroczęściowy serial obyczajowo-kryminalny „Васильевский остров”  („Wyspa Wasilewska”), który opowiada o losach lokatorów wspólnego mieszkania (komunałki) w wielkiej kamienicy na Wyspie Wasilewskiej w Sankt Petersburgu. Umiera jedna z lokatorek, na stypie po jej śmierci spotykają się pozostali mieszkańcy. Najpierw jest miło, ale potem zaczynają się kłótnie o to, kto ma prawo do wykupienia od miasta pokoju po zmarłej. Na to wszystko przyjeżdża dawno tutaj niewidziana siostra nieboszczki, która osadza w pokoju spotkaną przypadkiem młodą dziewczynę, co wzbudza oburzenie pozostałych lokatorów. Część z nich nie rozmawia ze sobą od czasów II wojny światowej, a dokładnie od czasów Blokady Leningradu. Wtedy właśnie w jednym z pokojów tej samej komunałki mieszkały dwie siostry, a w innym mała dziewczynka, ich koleżanka… Przyjaźniły się i bawiły razem. Jest nawet wspólne zdjęcie trzech dziewczynek. Jednak później nastała Blokada i wcześniejsze związki międzyludzkie zostały poddane ciężkiej próbie. 



Zaś drugi to podobny do niego serial z 2014 roku pod tytułem „Linia Marty” („Линия Марты”), w którym obok Alisy Frejndlich można obejrzeć także Lidię Fiediosiejewną-Szukszynę oraz naszą Beatę Tyszkiewicz. Film zaczyna się od tego, że po rozwodzie samotna matka z córką kupują zrujnowane mieszkanie w starej kamienicy w Sankt Petersburgu, chyba też na Wyspie Wasilewskiej. Na ścianie jednego z pokojów, pod tapetą, znajdują napisany ołówkiem list 12-letniego Jury powstały  w czasie Blokady, zimą 1941/1942. Postanawiają odszukać adresatkę tego listu, rówieśniczkę Jury, 12-letnią Martę. Na ścianie napisany jest jej adres. W obecnym Sankt Petersburgu mieszkają różne Marty, starsze już kobiety, każda z nich ma do opowiedzenia straszliwą historię z czasów Blokady. 

 

1 komentarz: