Translate

wtorek, 10 lutego 2015

Daphne du Maurier, „Oberża na pustkowiu” („Jamaica Inn”)„Oberża na pustkowiu” (w oryginale „Jamaica Inn”) to pierwszy głośny bestseller angielskiej pisarki Daphne du Maurier, autorki słynnej „Rebeki”. 

Wydaną po raz pierwszy w latach 1930. „Oberżę na pustkowiu” można streścić następująco: początek XIX wieku, młoda kobieta w opałach, nadmorskie pustkowie, torfowiska, zima, wicher, straszne zbrodnie, łotr gotycki  i romantyczna groza. W pewnym sensie jest to wariacja na temat fabuły „Jane Eyre” Charlotty Bronte, z tym że tutaj demoniczny „pan Rochester” został rozpisany na dwie osoby i ma jeszcze mentalnego sobowtóra. 

Książka Daphne du Maurier to klasyka gatunku „thriller romantyczny”. Przeczytane z ogromną przyjemnością po raz kolejny. Wróciłam do tej powieści po przeszło 30 latach i widzę, że to, co dobre, nigdy się nie starzeje. To świetnie napisana książka, nie ma tam przegadania i zbędnych słów. Dosłownie każde zdanie służy do tego, aby posuwać akcję naprzód. Opowieść trzyma w napięciu i przykuwa uwagę od początku do końca.  A koniec jest naprawdę zaskakujący!

Ważne jest to, że autorka opisała prawdziwe wydarzenia, jakie miały miejsce w Kornwalii w XIX wieku. Tam naprawdę kwitł przemyt, działały bandy nadmorskich rozbójników, którzy palili ogniska na skałach, powodując katastrofy okrętów na mieliźnie, potem zabijali załogę i pasażerów, a ładunek rabowali. Jednym z najważniejszych gniazd tego przestępczego procederu była gospoda Jamaica w Alatarnun w Kornawlii. Gospoda (pub) istnieje po dziś dzień i jest uważana za jedną z najbardziej nawiedzonych budowli w Wielkiej Brytanii. Podobno straszą tam duchy ludzi pomordowanych przez nadmorskich rozbójników. W budynku gospody znajduje się Muzeum Szmuglu, poświęcone przemytniczej działalności dawnych Kornwalijczyków. 

„Jamaica Inn” została parę razy sfilmowana. Pierwszy raz przez Alfreda Hitchcocka i jest to niestety katastrofa. Lepsza była ekranizacja z lat 1980., w której w rolę dzielnej głównej bohaterki, Mary Yellan, wcieliła się doktor Quinn, to znaczy Jane Seymour. Jest jeszcze ekranizacja BBC zrobiona niedawno, ale skrytykowana przez fanów gatunku za koturnowość. Na razie jest dostępny tylko trailer. 

Filmy są tutaj:

Jamaica inn 1983 Jane Seymour anglicky od jimij - YouTube

Jamaica Inn: Trailer - BBC One - YouTube


Du Maurier Daphne, „Oberża na pustkowiu”, tłum. Wacława Komarnicka, wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 1998

4 komentarze:

 1. Zaintrygowałaś mnie! Lubię takie mroczne klimaty. Dodatkowo akcja rozgrywa się na angielskich pustkowiach... To coś dla mnie:) Nie znałam tej historii o gospodzie Jamaica. Ciekawe!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to poczytaj sobie w wolnej chwili. Najlepiej nocą...
   Ja nieraz lubię takie mroczne klimaty, a Daphne du Maurier pisała o niebo lepiej niż współcześni autorzy kryminałów. Następna w kolejce jest u mnie jej "Rebeka", którą też czytałam wieki temu.

   Usuń
 2. Autorkę znam właśnie z "Rebeki", mam takie dawne wydanie, chyba z lat 60.?
  Lubię powracać do tej książki, to naprawdę dobrze się czyta.
  O „Oberży na pustkowiu” nawet nie wiedziałam. Ciekawe, czy moja biblioteka posiada? Sprawdzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daphne du Maurier napisała chyba z 20 powieści, głownie w gatunku "thriller romantyczny" ale i historycznych. Mam właśnie fazę, by do nich powrócić. Wiele było przełożonych na polski.
   A "Rebeka" to legenda! Uwielbiam! Też sobie przeczytam ponownie, lubię te klimaty. Mam stare wydanie z 1958 roku. Pierwsze wydanie polskie.

   Usuń