Translate

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Joanna Federowicz, Janina Konopińska, „Marianna i róże”


„Marianna i róże” Joanny Federowicz i Janiny Konopińskiej to fikcyjny pamiętnik autentycznej ziemianki z Wielkopolski żyjącej na przełomie XIX i XX wieków. Fikcyjny dlatego, że został napisany współcześnie. Powstał na bazie zachowanych dokumentów, listów, pamiętników i różnych wydawnictw z epoki, które były schowane w starym kufrze przechowywanym na strychu. 
 
Jest to niezwykła i bardzo przyjemna w lekturze książka.  Dzięki niej można zanurzyć się po uszy w klimat dziewiętnastowiecznego polskiego dworku, poznać problemy z wydaniem córek za mąż (Marianna miała ich aż 6), podejrzeć bytowanie Polaków pod zaborami i ich ciężką walkę z germanizacją. 

Czyta się to znakomicie, klimat przypomina nieco "Dumę i uprzedzenie" Jane Austen (ze względu na te kłopoty z łapaniem mężów dla córek), "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell (ze względu na miłość do ziemi i trwanie przy niej, mimo że wróg rzuca kłody pod nogi), a także polskie powieści patriotyczne takie jak "Placówka" Prusa (z wiadomych względów) i "Między ustami a brzegiem pucharu" Rodziewiczówny (bo też dzieje się w Wielkopolsce). 

Pozycja ta była po raz pierwszy wydana w latach 70. zeszłego wieku i stała się wtedy bestsellerem. Podobno jeszcze nie tak dawno osiągała zawrotne ceny na Allegro. A ja kupiłam ją za jedyne 9,99 razem z pismem "Pani Domu" w czerwcu tego roku. Zdaje się, że zrobiłam dobry interes, bo w księgarni ta książka kosztuje coś koło 30 złotych. 

Federowicz Joanna, Konopińska Janina, „Marianna i róże”, wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2008

6 komentarzy:

 1. Brzmi bardzo przyjemnie. Lubię klimat książek wszystkich autorek, które wymieniłaś, więc ta kombinacja musi być niezła:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kombinacja naprawdę jest kapitalna, a historia opowiedziana w tej książce to gotowy scenariusz na film z epoki.

   Usuń
 2. Masz niesamowicie dobrą rękę (a raczej oko) do wyszukiwania dobrych książek "dodanych" do czasopism.
  Chętnie przeczytałabym, bo to moje klimaty.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magdo, z pewnością to Twoje klimaty! I na dodatek jest to opowieść o prawdziwych ludziach z Wielkopolski.

   Usuń
 3. Zrobiłaś doskonały interes! Ja tę książkę czytałam pierwszy raz parę lat temu biblioteczną i zapragnęłam ją mieć (ten spis wyprawy!), ale właśnie cena była taka jak piszesz. Wyszukałam na allegro za 10 zł. i okazało się , że brakuje jej 20 kartek. Pozdrawiam, Magda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest w Empiku obecnie, tak że można nareszcie kupić.

   Usuń