Translate

niedziela, 6 grudnia 2015

Teresa Dąbrowska, "Warszawa literacka lat międzywojennych"

„Warszawa literacka lat międzywojennych” Teresy Dąbrowskiej to z pozoru książka jakich wiele: trochę ploteczek, trochę życia literackiego z okresu Międzywojnia, trochę varsavianów… 

Tę książkę różni od wielu innych, podobnych publikacji (których zalew obecnie obserwujemy) to, że została napisana przez osobę, która jest przewodnikiem miejskim po Warszawie i w związku z tym prezentuje wiele ciekawych wiadomości nieobecnych gdzie indziej. 

Teresa Dąbrowska przedstawiła warszawskie biografie kilkunastu polskich pisarzy. Opisała ich związki ze stolicą, adresy zamieszkania, wydawnictwa, gdzie publikowali, a także knajpy i inne miejsca rozrywki, do których uczęszczali. Zestaw pisarzy jest nieco zaskakujący, bo kto na przykład pamięta, że z Warszawą był związany Stanisław Przybyszewski (pod koniec życia mieszkał na Zamku Królewskim), albo Bolesław Leśmian (w Warszawie mieszkała jego kochanka, która prowadziła dla niego salon literacki).

Poza tym, znajdziemy tu szkice na temat Marii Dąbrowskiej, Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, Poli Gojawiczyńskiej, Witolda Gombrowicza, Michała Choromańskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, Marii Komornickiej, Marii Kuncewiczowej, Zofii Nałkowskiej, Andrzeja Struga, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Marii Kuśniewicz-Ukniewskiej, Zbigniewa Uniłowskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wiele z zaprezentowanych tam treści było dla mnie nowością. Np. nie wiedziałam, że Iłłakowiczówna była … prawnuczką Tomasza Zana! 

Całość czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Godne polecenia nie tylko dla miłośników Warszawy!
Jedynym mankamentem jest dla mnie brak bibliografii i indeksu osobowego. Nie rozumiem, czemu tej bibliografii nie ma, skoro są przypisy? 

Dąbrowska Teresa, „Warszawa literacka lat międzywojennych”, wyd. Bellona, Warszawa 2014

2 komentarze: