Translate

czwartek, 2 lipca 2015

Syrie James, „Pamiętniki Jane Austen”Lubicie powieści Jane Austen? Jeśli tak, to jest duża szansa, że spodoba się Wam książka Syrie James „Pamiętniki Jane Austen”. Amerykańskiej autorce udała się rzecz niezwykle trudna, mianowicie, naprawdę udatne naśladownictwo stylu powieściowego panny Austen. Książka ta wyróżnia się bardzo pozytywnie na tle różnych „dalszych ciągów” słynnych powieści. 

„Pamiętniki Jane Austen” to biograficzna powieść o sekretach życia tej brytyjskiej pisarki wszechczasów. Utwór ma konstrukcję szkatułkową: składa z ramy (wstępu i zakończenia) napisanej przez niejaką dr hab. Mary I. Jesse, fikcyjną redaktorkę dzieł Austen, która pisze, jak to na strychu starej angielskiej rezydencji podczas remontu dachu znaleziono schowaną tam marynarską skrzynię. W środku był zbiór rękopisów oraz złoty pierścionek z rubinowym oczkiem. Okazało się, że owe stare papierzyska to prawdziwy skarb, czyli nieznane memuary Jane Austen pisane krótko przed śmiercią. Zawarta jest w nich historia niedoszłych romansów i małżeństw autorki „Rozważnej i romantycznej”, a szczególny nacisk położony został na znajomość z niejakim panem Ashfordem, wielką i niespełnioną miłością Jane. Zaś pierścionek z rubinem… O, ten pierścionek to pamiątka po pewnym opisanym dalej wydarzeniu… 

Książka Syrie James to idealna lektura na lato (może też być na długie zimowe wieczory). Czyta się ją szybko, lekko i przyjemnie. Ma duże walory poznawcze, bowiem autorka przemyciła do swego tekstu wiele szczegółów z biografii Jane Austen oraz masę interesujących szczegółów dotyczących życia codziennego na początku XIX wieku. Starała się jednak przede wszystkim znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd autorka „Dumy i uprzedzenia” czerpała swoją bogatą wiedzę na temat psychologii związków męsko-damskich. Bo przecież Jane, chociaż odeszła z tego świata jako stara panna, taką wiedzę posiadła i to w stopniu wystarczającym, by napisać kilka genialnych powieści o miłości. 

Dodatkiem do tej powieści jest zbiór interesujących cytatów z książek Jane Austen, kalendarium jej życia i twórczości, a także pytania do dyskusji na temat jej biografii. Pierwszy raz spotykam się z czymś takim, nie wiem, czy to może są jakieś zagadnienia (zadania domowe?) dla amerykańskich klubów książki? 

James Syrie, „Pamiętniki Jane Austen”, tłum. Maria Smulewska,  wyd. Otwarte, Kraków 2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz