Translate

sobota, 1 sierpnia 2015

Władysław Kryczyński, „Zamek w Podhorcach”Zamek w Podhorcach na Ukrainie to jedna z najważniejszych rezydencji dawnej Rzeczpospolitej. Zbudowany w XVII wieku jako pałac obronny (palazzo in fortezza), był rezydencją Koniecpolskich, Sobieskich, Rzewuskich i Sanguszków. 

Ostatnim właścicielem zamku był Roman Sanguszko, który w 1939 roku ewakuował stamtąd część bogatych zbiorów zabytków. Zostały wywiezione aż do Sao Paolo w Brazylii. W czasie II wojny światowej był tam szpital urządzony przez Niemców, którzy podobno dokonywali tam okrutnych eksperymentów na ludziach. Obecnie zamek jest w rękach Ukrainców, którzy chcą tam urządzić muzeum lub hotel.
To właśnie w zamku w Podhorcach kręcono niektóre sceny z „Potopu”. Podhorce zagrały tam zamek Radziwiłłów w Kiejdanach na Litwie. Wcześniej budowlę tę wykorzystywała kinematografia radziecka. W 1941 r. Podhorce wystąpiły w filmie o Bohdanie Chmielnickim, w 1978 roku - w musicalu "D'Artagnan i trzej muszkieterowie".

Zainteresowałam się tym zamkiem nie tylko z uwagi na jego kresowe położenie i wspaniałą historię, ale także dlatego, iż panuje opinia, że ten zabytek jest nawiedzany przez gości z zaświatów. Obecni ukraińscy właściciele sprowadzili nawet specjalną ekipę „ghost busters” z Ameryki, by wykryć i unieszkodliwić tamtejsze duchy. 

Szukając informacji na jego temat, znalazłam interesującą starą publikację, prawdopodobnie z przełomu wieków XIX i XX. To książeczka „Zamek w Podhorcach” autorstwa Władysława Kryczyńskiego, w której można znaleźć rys historyczny tego zabytku, jego dokładny opis, a także związane z nim legendy i podania ludowe. 

Książka ta znajduje się w zbiorach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, o tu:
www.sbc.org.pl/dlibra/plain-content?id=8513

Kryczyński  Władysław, „Zamek w Podhorcach”, Złoczów, brw

2 komentarze:

 1. Kupiłam dawno temu wspaniały album o Podhorcach, wydany przez Zamek Królewski na Wawelu "Podhorce. Dzieje wnętrz pałacowych i galerii obrazów" autorstwa Jana K. Ostrowskiego i Jerzego T. Petrusa. Piękna książka.
  Twój wpis poślę na kresowy blog.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to może być ciekawe! Jest jeszcze taka książka Niciei o rezydencjach kresowych, tam też opisał Podhorce.

   Usuń