Translate

czwartek, 15 października 2015

Teresa Siedlar-Kołyszko, „Między Dźwiną a Czeremoszem. Reportaże z ziem I i II Rzeczpospolitej”Ta książka należy do specyficznego polskiego gatunku literatury podróżniczo-kresowej. Jest owocem wielokrotnych wypraw polskiej dziennikarki Teresy Siedlar-Kołyszko na wschód, na tereny polskich Kresów wschodnich. 

Autorka wszędzie tropi ślady żyjących tam niegdyś i obecnie Polaków. Opisuje mniejsze i większe miejscowości, znane z naszej historii i literatury. Odwiedziła m. in. Brasław, Soplicowo, Nowogródek, Bohatyrowicze, Żółkiew, Sambor, Stanisławów i Żabie, czyli Wileńszczyznę, Nowogródczyznę, Polesie, Wołyń, Podole, ziemię lwowską i stanisławowską. 

O innych podróżach na Kresy Teresy Siedlar-Kołyszko można przeczytać w jej książkach takich jak: „Przecież tu kiedyś Polska była”, „Byli, są czy będą” i „Od Smoleńska po Dzikie Pola”.  Wszystkie publikacje autorki to kawał benedyktyńskiej pracy pokazującej czytelnikom, gdzie kiedyś była Polska i co z niej zostało dzisiaj. 

Siedlar-Kołyszko Teresa, „Między Dźwiną a Czeremoszem. Reportaże z ziem I i II Rzeczpospolitej”, LTW, Łomianki 2015

2 komentarze:

 1. Czytałam tej autorki „Od Smoleńska po Dzikie Pola”.
  Prawdziwa pasja, chęć dotarcia wszędzie, zrozumienie dla historii i ludzi, wiedza i taka sentymentalna nuta... z tym kojarzy mi się pisarstwo pani Siedlar-Kołyszko.
  Podeślij (teraz już jako współautor) ten wpis na nasz kresowy blog. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ona bardzo dobrze pisze, właściwie wszystkie książki tej autorki można polecić. Przeczytałam z rozkoszą i zazdrością, że to nie ja tam jeżdżę :))) ale napisałam mało, bo się kiepsko czuję, chciałam tylko odnotować.

   Usuń