Translate

niedziela, 23 lutego 2020

Spotkanie autorskie w Sztutowie


W zeszłym tygodniu, w piątek 21 lutego 2020 roku, byłam na spotkaniu autorskim redakcji kwartalnika „Prowincja” w Bibliotece Publicznej Gminy Sztutowo. 


Biblioteka tak nas zapowiedziała na swojej stronie:

„Kwartalnik społeczno-kulturalny Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja” istnieje już od dziesięciu lat. Od samego początku jego redaktorem naczelnym jest pochodzący ze Sztumu Leszek Sarnowski. Wydano do tej pory 38 numerów pisma. Znajdziemy w nim ciekawe historie dotyczące naszego regionu, wspomnienia mieszkańców (byłych i obecnych), poezję i prozę, prace plastyczne  autorów wywodzących się  z Żuław i Powiśla i tu mieszkających.
Na spotkaniu zostaną zaprezentowane dwa ostatnie numery kwartalnika nr 37 i 38.
Dr Andrzej Kasperek pisze o domu podcieniowym w Trutnowach, a także o muzyku jazzowym Leszku Możdżerze, który próbował resocjalizacji więźniów przez sztukę.
Wiesław Olszewski o bohaterach niepodległości – Ignacym Wasilewskim i admirale Unrugu.
Dr Marcin Owsiński w osiemdziesiątą rocznicę wybuchu wojny, przenosi nas w dramatyczny rok 1939, kiedy właśnie w jego miejscowości budowano „miejsce przeklęte”.
O ciekawostkach archeologicznych w każdym z numerów pisze Grażyna Nawrolska, a Seweryn Pauch próbuje wyjaśnić tajemnicze znaki na żuławsko-powiślańskich świątyniach.
Prezentowana jest poezja Andrzeja Lipniewskiego, wybitnego poety żuławskiego, który zmarł w ubiegłym roku.
Od kilku lat kwartalnik wydaje również książki w ramach tzw. Biblioteki Prowincji. W 2019 r. wydano książkę Alicji Łukawskiej i Halina Łukawskiej – „Córka organisty. Wspomnienia mieszkanki Pomorza”.
 Na spotkaniu będzie obecna Alicja Łukawska, która spisała w tej książce wspomnienia swojej matki. Ta biograficzna relacja zahacza jednocześnie o wielką historię, bo jest to także opowieść o trudnych polskich losach. Czytelnik znajdzie tam fakty, które były doświadczeniem całego pokolenia Polaków: biedne, przedwojenne dzieciństwo na wsi, wybuch II wojny światowej, prześladowania i próby wynarodowienia Polaków przez Niemców w czasie niemieckiej okupacji, wypędzenie z domu rodzinnego, wywózkę na roboty przymusowe do III Rzeszy, wyjazd ze swojej małej ojczyzny na Ziemie Odzyskane i w końcu wędrówkę za chlebem do miasta.
Na spotkaniu będzie można porozmawiać z autorami, a także nabyć ostatnie numery kwartalnika „Prowincja” oraz książki z Biblioteki Prowincji.”







Spotkanie było bardzo miłe i udane, zaś prowadzone rozmowy naprawdę inspirujące!

Wykorzystałam tu zdjęcia pana Wiesława Leszczyńskiego, za które serdecznie dziękuję!





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz