Translate

czwartek, 19 lipca 2018

Elżbieta z Zaleskich Dorożyńska, „Na ostatniej placówce. Dziennik z życia wsi podolskiej w latach 1917-1921”







W końcu udało mi się przeczytać trzecią ze słynnych kresowych książek wspominkowych z okresu rewolucji październikowej. Po „Pożodze” Zofii Kossak-Szczuckiej i „Burzy od wschodu” Marii Dunin-Kozickiej przyszła pora na dziennik Elżbiety z Zaleskich Dorożyńskiej. To kolejna wspaniała publikacja wydana przez LTW. 

Ależ to mocna książka! Musiałam czytać ją partiami, po małym kawałeczku, bo nie mogłam przyswajać na raz zbyt wiele tych wszystkich smutków, nieszczęść i rozterek dnia codziennego w straszliwej epoce rewolucji bolszewickiej i wojen na Ukrainie. 

 „Na ostatniej placówce” to dziennik panny Elżbiety Zaleskiej z okresu 1917-1921. Zaczęła go pisać w niespokojnym czasie, kiedy przez Ukrainę przewalała się fala bolszewickich pogromów, dwory i pałace były palone i rabowane, a polscy ziemianie w obawie o własne życie masowo porzucali swoje domy na wsiach i uciekali do miast. A ona jednak została w swoim domu w Halżbijówce (inaczej Halżbejówka, obecnie Galżbijewka -Гальжби́евка, wieś na Podolu, Rejon Jampolski, Obwód Winnicki na Ukrainie), nie bacząc na to, że właśnie niedawno został spustoszony dwór jej rodziców w pobliskiej Gruszce i że każdego dnia grozi jej okrutna śmierć. 

Zaczęła zapisywać różne codzienne wydarzenia, by nie zwariować w obliczu tego, co się wokół działo na Ukrainie i nie popaść w niepamięć z powodu własnego szaleństwa. Za wszelką cenę chciała uchronić te zapiski. Część z nich udało się jej wywieźć do Polski w 1919 roku, kiedy była z wizytą w Warszawie, resztę uchroniła przed konfiskatą przez bolszewików, chowając ją gdzie się dało, nawet do dziupli drzewa w sadzie koło domu. Z narażeniem życia przywiozła swoje notaki do Polski w 1921 roku. Jej książka została wydana po raz pierwszy w okresie międzywojennym. W PRL-u była zakazana, bowiem cenzura nie pozwała wtedy drukować takich książek. Została przypomniana dopiero po 1989 roku. 

Panna Lila Zaleska została w swym dworze w Halżbijówce zupełnie sama. Matka zmarła już dawno, stary ojciec, którym się opiekowała, był już chory i niedołężny. Brat uciekł za granicę do polskiego wojska. Z początku był z nią polski zarządca, który mógłby stanowić jakieś wsparcie w ciężkich czasach, ale ten na samym początku popełnił samobójstwo z rozpaczy. Przez jakiś czas mieszkała z nią kilkunastoletnia Hanka, siostrzenica czy też może bratanica, jednak później wyjechała do rodziców do Polski. Mimo to, panna Zaleska jakoś sobie radziła. Przez cały ten czas, kiedy przez Ukrainę przetaczały się najróżniejsze wojska (Rosjanie Czerwoni i Rosjanie Biali, Ukraińcy od Petlury, bolszewicy, a także różne wędrowne bandy spod znaku Nestora Machno i Bóg wie, kto jeszcze) ta dzielna kobieta trwała w swoim dworze i starała się żyć w miarę normalnie. Jej dom był dosłownie ostatnią polską placówką w całej okolicy. Nie spalono go, nie obrabowano, jej nie zabito, ba, nawet Czerezwyczajka ją oszczędzała. Jakim cudem wręcz przetrwała? 



Ano dlatego, że panna Zaleska już kilkanaście lat wcześniej ukończyła w Krakowie kursy sanitarno-medyczne, dzięki czemu jeszcze przed I wojną światową była znana w całej okolicy jako siostra miłosierdzia, a może raczej lekarka dla biednych, których leczyła zupełnie za darmo. W burzliwym czasie wojen i rewolucji nadal zajmowała się działalnością medyczną, praktykowała jako pielęgniarka, z czasem zaczęto ją nawet tytułować „doktorsza”. Zorganizowała szpital dla potrzebujących, a potem – jako działaczka Polskiej Macierzy Szkolnej – założyła w swym pałacu polską szkołę dla dzieci okolicznych chłopów. Organizowała też inne szkoły w okolicy. Znana była ze swej dobroci i wyrozumiałości dla Ukraińców, dzięki czemu oni  w tym najgorszym czasie też ją chronili i zostawiali w spokoju.

Zapiski panny Zaleskiej są porażające. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu ta dzielna kobieta boryka się z takimi przeciwnościami losu, że włos się na głowie jeży podczas czytania. Nieustanne pochody wojska, rekwizycje, rewizje, a do tego głód, chłód, nędza, choroby (przeżyła tyfus) i koszmarne braki w zaopatrzeniu. Brakował tam wszystkiego: jedzenia, odzieży, lekarstw, a nawet zwykłego mydła. Poza tym, żadnych wiadomości ze świata. Ona tam siedziała w tym swoim majątku na Podolu i nic nie wiedziała, co się dzieje w Polsce, która wtedy była za kordonem. Nie działała poczta, nie było żadnych gazet, krążyły tylko mniej lub bardziej fantastyczne plotki.

W tej sytuacji, kiedy nie miała pojęcia, co się dzieje na świecie, ogromnym zaskoczeniem dla niej było to, jak w lutym 1918 roku na progu jej domu pojawił się jakiś mężczyzna w mundurze, brudny i zarośnięty.
– Dzień dobry, jestem Malinowski, pani mnie nie poznaje? – powiedział zaskoczonej kobiecie.
- No, tak Malinowski – przypomniała sobie - jej tancerz sprzed paru lat z balu w Krakowie!

Malinowski nie był sam. Razem z nim zjawił się w Halżbijówce oddział polskiego wojska z generałem Józefem Hallerem na czele. Była to II Brygada Legionów! Żołnierze właśnie uciekli od Austriaków, którym wypowiedzieli posłuszeństwo i przeszli front w okolicy Rarańczy, dążąc do połączenia się z polskimi siłami wojskowymi w Rosji. Po drugiej stronie frontu znaleźli nocleg we wsi Gruszka w ukraińskich chatach. A tam na ścianach jako ozdoby wisiały zrabowane ze dworu Zaleskich pocztówki adresowane do panny Lili Zaleskiej. Malinowski zobaczył je i pomyślał sobie, że to chyba jego znajoma z Krakowa, więc pojechał ją odszukać. Po prostu filmowa scena!
Takich przygód miała panna Zaleska jeszcze więcej, trudno je wszystkie przytaczać, trzeba to po prostu przeczytać. 

O samej autorce znalazłam niewiele wiadomości. W Wikipedii nie ma nawet hasła jej poświęconego. W samej książce nie ma żadnych ilustracji, nie wiemy więc, jak wygladała ona sama i jej dwór w Halżbijówce. Z notki z tyłu książki dowiedzieć się można, że była córką Zygmunta i Marii z Czajkowskich herbu Jastrzębiec. W 1921 roku we Lwowie poślubiła swego kuzyna Franciszka Dorożyńskiego i osiadła w Krzemieńcu. W czasie II wojny należała do ZWZ AK, za co została aresztowana przez Niemców w drugiej połowie 1942 roku i stracona w styczniu 1943 roku w masowej egzekucji na górze Biała koło Równego, gdzie spoczywa w masowej mogile. 

Rodzina jej męża, czyli Dorożyńscy, byli właścicielami przepięknego pałacu w Eliaszówce pod Starokonstantynowem zbudowanego w pierwszej połowie XIX wieku przez Seweryna Bukara. Eliaszówka została opisana przez Antoniego Urbańskiego w książce „Podzwonne na zgliszczach Litwy i Rusi” (część 2 „Memento kresowe”) oraz przez Romana Aftanazego w „Dziejach rezydencji na dawnych kresach Rzeczpospolitej” (tom 9). Tak wyglądała Eliaszówka (Wikipedia, File:Eliaszowka.jpg) w dobrych latach:


Niestety, także ten pałac przepadł dla Polski, jak wiele innych polskich rezydencji na Kresach. Po I wojnie światowej został po niewłaściwej stronie granicy polsko-radzieckiej. Budowla istnieje do tej pory, ale obecnie cieszą się nią Ukraińcy.



Dorożyńska z Zaleskich Elżbieta, „Na ostatniej placówce. Dziennik z życia wsi podolskiej w latach 1917-1921”, Wyd. LTW, Łomianki 2018

 

10 komentarzy:

  1. Tak, wspomnienia Dunin-Kozickiej i Kossak-Szczuckiej to i moje plany czytelnicze i jeszcze wspomnienia Kraszewskiego.
    Mam z dzieciństwa 'Anię z Lechickich Pól'.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Ania z Lechickich Pól" - bardzo sympatyczna książka dla panienek. Dwie pierwsze części nieco lepsze niż trzecia.
      Szkoda, że nie wiem, jak wyglądała ta Dorożyńska. Bardzo mi to doskwiera.

      Usuń
    2. Nie ma zdjęć?
      No panienek, panienek. Mama mi je kupiła jak ze 12 lat miałam. Ja chyba długo dziecinna byłam, bo wówczas czytywałam 'Małą księżniczkę' i 'Dewajtis'.

      Usuń
    3. Nie ma :(
      Ja jak miałam 12 lat to czytałam Dumasa i Balzaka! Dużo za wcześnie, ale cóż... Ojciec czytał i przynosił z biblioteki a ja podczytywałam. Do dzisiaj mi ten Balzak w głowie siedzi, choć obecnie nie przepadam.

      Usuń
    4. Taka stara-maleńka? Jeszcze Dumasa rozumiem, ale Balzaka?
      12 lat to też początek czytania Siesickiej i wielki hit tamtych czasów, czyli SAGA O LUDZIACH LODU.

      Usuń
    5. A jakoś tak ten Balzak mnie pociągal! Leciał wtedy w telewizji serial "Wielka miłość Balzaka" z Beatą Tyszkiewicz w roli Eweliny Hańskiej, chodziłam z mamą to oglądać do sąsiadów z parteru, bo my nie mieliśmy telewizora. Początek lat 1970. Era Gierka. Balzak był na czasie :)))
      "Saga o ludziach lodu" jakoś mi umknęła. To lata 90. - a wtedy bylo tyle książek do czytania, tyle do uzupełniania, wtedy czytałam głownie horrory Kinga i literaturę wcześniej zakazaną, polityczną.

      Usuń
    6. A ja jak się miałam rodzić to akurat w TV leciała 'Pogoda dla bogaczy'. Mama opowiada, że dałam jej dokończyć odcinek i dopiero wtedy się porodziłam ;) I chyba jeszcze 'Szpital na peryferiach'.
      A propos seriali to jak uczyłam w szkole to opowiadałam gawiedzi, że 'widziałam pierwszy odcinek Mody na sukces', patrzyli na mnie jak na idolke ;)
      Sagę oglądali WSZYSCY, aż się dziwię, że Pani p[rzegapiła!

      Usuń
    7. Klasyka! "Pogoda dla bogaczy" - świetna!
      "Nemocnica na kraje miesta" :))) Czyli "Szpital na peryferiach" Znam!
      Jeszcze był taki serial "Żena za ladou" - Kobieta za lada, o ekspedientce, też czeski.
      No i "Arabella" - czeslki cud-miód serial dla dzieci, ale dorosli też ogladali.
      "Mody na sukces" nie trawiłam. Moja rodzicielka oglądała to latami. Odetchnęłam z ulgą jak zamienili "Modę" na "Wspaniałe stulecie" i sułtana Sulejmana.

      Usuń
    8. w stanie prenatalnym tyle się tego naoglądałam, że już świadomie ani razu - mówię o Pogodzie dla bogaczy. Natomiast 'Arabellę' znam!
      A 'Moda na sukces' już w tym pierwszym odcinku wydała mi się głupia. Ta Blondyna w tym pierwszym odcinku była laborantką i chyba ją któryś wyhaczył, czy coś, albo ona któregoś zobaczyła. Nie pamiętam, tylko ją z tymi menzurkami i w fartuszku. Nie oglądałam drugiego, więc nie wiem. Jedna taka pani zawsze mojej mamie mówiła, że nie wie o co tam chodzi.

      Usuń
    9. W tej "Modzie" to wszyscy z wszystkimi spali i żenili się. Ja się nie orientowałam kto z kim :)))

      Usuń